Budowa paznokcia

Paznokcie, podobnie jak włosy czy gruczoły zaliczane są do przydatków skóry. Paznokcie utworzone są z nabłonka w wyniku przekształcenia się żywych komórek skóry w martwe tzw. keratynocyty. W momencie pogrubienia ścian komórkowych oraz ich dokładnego scalenia wytwarza się powierzchnia rogowa, czyli keratyna paznokcia. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa on z wielu warstw i różnych elementów.

OBŁĄCZEK (lunula, rąbek) – widoczny jest najczęściej na kciukach. Jego białe zabarwienie wynika ze słabszego przylegania płytki paznokcia do macierzy.

Jest to jedyna część żywego paznokcia, bowiem pozostałe części płytki tworzą martwe komórki. 

MACIERZ PAZNOKCIA – ta żywa część ukryta jest pod wałem paznokciowym zakończonym obrąbkiem naskórkowym.Tam powstają nasze paznokcie.

PŁYTKA PAZNOKCIA – widoczna część paznokcia, to jego płytka.

ŁOŻYSKO PAZNOKCIA – to tkanka położona bezpośrednio pod płytką. Nosi na sobie paznokieć, odżywia go, ale nie przyczynia się do jego wzrostu.

WAŁ PAZNOKCIA – jest to warstwa skóry pokrywająca brzeg zakryty paznokcia ze wszystkich stron oprócz wolnego brzegu i utrzymująca paznokieć we właściwym położeniu.

OBRĄBEK NASKÓRKOWY – jest to obwódka z cienkiej tkanki porastająca paznokieć. Jej zadaniem jest ochronić przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Najważniejsza przy pielęgnacji obrąbka jest delikatność, gdyż zbyt energiczne wycinanie lub odpychanie skórek może prowadzić do uszkodzenia paznokcia.

 

Główną funkcją paznokci jest funkcja ochronna dla zakończeń nerwowych palców rąk i stóp, a także są bardzo dobrym „obrazem” na podstawie, którego możemy stwierdzić stan naszego zdrowia.

 

Wzrost paznokcia przeciętnie wynosi 3mm na miesiąc, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy osobnicze i tryb życia człowieka. Przyjmuje się ,że czas odrostu całego paznokcia to ok. 150 dni. 

Dodaj komentarz