Choroby paznokci

Praktycznie codzienne zajęcia narażają nasze dłonie na działanie szkodliwych czynników.Można podzielić je następująco:

 • Czynniki zewnętrzne:
  – środki chemiczne 
 • Czynniki mechaniczne:
  – skaleczenia, urazy
 • Czynniki wewnętrzne:
  – choroby  organizmu
  – błędy w odżywianiu
  – zakażenia bakteryjne

 

GŁÓWNE CHOROBY PAZNOKCI :

 

GRZYBICA     

Grzybica paznokci jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci, stanowi ona aż 50% wszystkich chorób płytki paznokcia. Infekcje wywołane są głównie przez drożdżaki, niestety rozwojowi choroby sprzyjają doskonałe warunki – ciepło i wilgoć. Początkowo zmiany powstają na wolnym brzegu paznokcia lub od strony bocznych wałów. Płytki stopniowo ulegają zgrubieniu, rozwarstwieniu, częściowemu wykruszeniu i przebarwieniu na kolor żółtobrunatny lub zielonkawy. Okres trwania choroby jest długi, wieloletni i choroba ma skłonności do nawrotów. Aby ustrzec się przed tą chorobą, należy przestrzegać ogólnych zasad higieny

 

ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Choroba ta bardzo często towarzyszy łuszczycy skóry. Często występują wyżłobienia w płytce paznokciowej, przebarwienia łożyska paznokcia (tzw. plamy oleju) oddzielanie się paznokci od łożyska czy zgrubienia paznokciowe. Paznokcie są kruche i łamliwe.

 

 

ZANOKCICA

 To choroba, na którą są narażone osoby mające częsty kontakt z wodą, może także wystąpić jako skutek ssania kciuka u małych dzieci czy też u osób obgryzających paznokcie. Każde uszkodzenie skóry może prowadzić do  zakażenia , a dalej do zanokcicy. W stanie przewlekłym zanokcica może objawić się jako zaczerwienienie wału około paznokciowego. Zanokcica leczona jest doustnymi antybiotykami. 

 

ONYCHOLIZA

W tej chorobie dochodzi do oddzielenia się części zewnętrznej paznokcia od łożyskowej. Zaczyna się od wolnego brzegu a następnie postępuje na boki. Onycholiza wywołana przez infekcje nadaje płytce paznokcia zielonkawy kolor.

 

 

 

PRZEROST PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ

 Zmiana polega na zgrubieniu płytki paznokciowej, znacznym wydłużeniu, a niekiedy zakrzywieniu. Płytka traci połysk, jej zabarwienie się zmienia na brunatne, brązowe, szare lub żółte. Najczęściej zmiana dotyczy dużego palca u stóp. Przyczyną jest noszenie złego obuwia. Leczenie głównie chirurgiczne.

 

WRASTANIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ W CZĘŚCI MIĘKKIE

W wale bocznym paznokcia pojawia się obrzęk, bolesność, a niekiedy stan zapalny. Czasem dochodzi do wtórnego zakażenia. Najczęściej zmiany dotyczą dużego palca u stóp. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest obcinanie paznokci na okrągło i noszenie ciasnego obuwia. Leczenie – chirurgiczne lub zachowawcze: obcinanie na kwadratowo, noszenie wygodnych butów, a także założenie klamer korygujących.

 

ŁAMLIWOŚĆ PAZNOKCI

Może się objawić pękaniem wzdłuż bruzd podłużnych i nierówności, wyszczerbieniem lub rozwarstwieniem się wolnego brzegu płytki. Zmniejsza się również twardość paznokci. Przyczyny – stosowanie mydeł alkaicznych, kontakt z zasadami i benzyną, używanie lakierów do paznokci, które mają w składzie żywicę syntetyczną i formalinę, używanie lakierów i zmywaczy acetonowych, sztuczne paznokcie, częste moczenie i suszenie rąk. Leczenie – utrzymywanie rąk w stanie suchym, obcinanie paznokci na krótko, używanie odżywek do paznokci, wcieranie kremów odżywczych i zmiękczających, stosowanie lakierów leczniczych utwardzających, zmywaczy do lakieru bezacetonowych z zawartością witamin i tłuszczów.

 

BIELACTWO PAZNOKCI

Tzw. „kwitnące paznokcie” polega na występowaniu  nieregularnych odbarwień przesuwających się od nasady paznokcia ku jego wolnemu brzegowi. Zmiany te mogą dotyczyć jednego lub wielu paznokci. Przyczyna bielactwa nie jest do końca znana. Może ją wywołać brak witamin, wapnia, bądź mikro urazy (często występuje po zdjęciu sztucznych paznokci).

Pamiętaj, że przy jakichkolwiek niepokojących zmianach na paznokciach lub wokół nich należy zasięgnąć jak najszybciej porady lekarza. 

Dodaj komentarz