Pilniki – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego pilnika niby taka prosta sprawa, a jednak… 
 

Tradycyjne metalowe pilniki zarysowują paznokcie,naruszając ich strukturę i mogą powodować szybsze zniszczenie płytki. Dlatego właśnie dobry pilnik to na pewno nie metalowy, ale zaopatrzony w pokrycie z tlenku aluminium, granitu, kryształu, szkła albo teflonu. Poza materiałem wykonania pilniki różnią się także kształtem (prosty, banan, romb, piramidka, blok) oraz, przede wszystkim, gradacją ziarnistości, którą wyraża się liczbami – od 80 do nawet 1500.

 

 

  • Pilniki dzieli się głównie na gradację, możemy wyróżnić: 

 

Pilniki gruboziarniste (gradacja 80 i 100) – charakteryzuje się wielką siłą tarcia i służy głównie do zdejmowania materiału z paznokcia (żelu/akrylu/hybrydy) . Nie polecany jest do stosowania w domu ,a jedynie w profesjonalnych gabinetach.

Pilnik średnioziarnisty (100/180) – to pilnik klasyczny przeznaczony do podstawowej obróbki paznokcia (nadania mu kształtu) oraz pracy modelującej na akrylu czy żelu UV.

Pilnik drobnoziarnisty (>240) – służy do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz końcowej obróbki akrylu czy żelu.

Polerka (500-1000-1500) nadaje paznokciom wyjątkowy blask, wyrównuje powierzchnię i może być również używana do matowienia płytki. Zdecydowanie polecana każdej kobiecie, nawet tej stroniącej od pilników. Często występuje w postaci 3-6-fazowych pilniczków, które posiadają różną gradację, co pozwala nam zeszlifować i nabłyszczyć płytkę.  

Bloczek polerski (występuje w różnej gradacji )  Bardziej profesjonalne narzędzie do polerowania i wygładzania, służy do przygotowania paznokci przed nałożeniem żelu, akrylu, lub aplikacją tipsów. 

 

  • Pilniki możemy podzielić także ze względu na kształt: 

 

Producenci oferują przeróżne kształty począwszy od prostych cienkich i szerokich po zaokrąglone na kształt banana, półksiężyca albo elipsy. Dzięki temu kształt pilnika możesz dobrać do swoich potrzeb.

  • Kształt prosty – jest uniwersalny. Można robić nim praktycznie wszystko. Jest najczęściej stosowany do nadawania kształtu i skracania paznokci.
  • Kształt banana – taki pilnik bardzo dobrze nadaje się na  przykład do prac przy skórkach co ma bezpośredni  wpływ na dokładność i szybkość wykonania usługi.
  • Półksiężyce – mają jedną stronę prostą ,a drugą zaokrągloną. Pilniki te są połączeniem pilnika prostego i bananowego.
  • Elipsa – to kształt symetrycznie zaokrąglony. W przeciwieństwie do pilników bananowych można go obracać na wszystkie strony wykorzystując całą powierzchnię ścierną . Można skracać nim paznokcie, nadawać im kształt i swobodnie piłować przy skórkach. Jest bardzo wygodny, dlatego stał się moim ulubionym kształtem pilnika. 
  • Blok – gąbczasta kostka papierowa do matowania i gładzenia drobnych nierówności. Przydatna w każdej technice przedłużania paznokci.

Omawiane pilniki wykonane są z papieru, przeważnie z gąbczastym rdzeniem, są najtańszą formą pilników. Trzeba go co jakiś czas wymieniać, ponieważ jest to raczej produkt z kategorii jednorazowych (ma dość krótką żywotność)

 

  • Oprócz pilników papierowych możemy wymienić pilniki wykonane z innego materiału:

 

Pilniki szklane nie należą do tanich, ale za to cechuje je długa żywotność. Niektórzy producenci dają nawet dożywotnią gwarancję na swój pilnik. Aby tak się stało, odpowiedniej jakości szkło musi być najmniej trzy, cztery razy poddane hartowaniu. W celu nadania ziarnistości szkło grubości 2mm może być wytrawiane kwasami albo piaskowane korundem. 

Pilniki szklane można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować. Warto tutaj zaznaczyć, że nawet obróbka cienkich paznokci nie wiąże się z ryzykiem rozdwojenia i rzadko są przyczyną uszkodzenia płytki.

Pilniki szafirowe.

Pilnik „krążkowy”, wykonany jest metodą nacinania molety tworząc powierzchnię cierną. Moleta jest materiałem lekko chropowatym i podobnie jak pilnik szklany nie powoduje rozwarstwiania płytki paznokciowej.

Pilniki z piaskowca

To rodzaj wytrawionego kwasem kamienia. Bardzo delikatny pilnik, który pomaga również przy usuwaniu skórek.

Pilniki krzemowe

Wykonane są jak sama nazwa wskazuje za pomocą nasypu krzemowego.

Pilniki teflonowe

Rzadko spotykana nazwa, która pochodzi od zastosowanego w pilniku rdzenia.

Pilniki metalowe

Ten rodzaj pilników nie cieszy się uznaniem wśród wielu manicurzystek. Krąży mit o tym, że pilniki metalowe głównie rozwarstwiają płytkę paznokcia. Oczywiście to samo mogą zrobić również pilniki papierowe i inne użynane w niewłaściwy sposób. Pilniki metalowe zrobione są metodą nałożenia i zgrzewania drobniutkich opiłków ze stali szlachetnej z nierdzewną blaszką. Są bardzo trwałe, raczej niezniszczalne. Mogą być myte, dezynfekowane i sterylizowane. Są cieniutkie (1 mm), elastyczne i można zrobić nimi praktycznie wszystko. Występują głównie w gradacji 180 i 240. 

Warto zapamiętać że dobre narzędzie w dobrych rękach to połowa sukcesu. Czasami lepiej jest wydać kilka złotych więcej i cieszyć się dobrej jakości pilnikiem. Ogólnie godne polecenia są pilniki HLD (z dodatkowym wzmocnieniem) , a także z firmy Aba Group oraz OPI. 

 

Dodaj komentarz