Primer kwasowy czy bezkwasowy?

Czym jest PRIMER ?

Jest to preparat tzw wytrawiacz,  który ma za zadanie zwiększyć przyczepność produktu który nałożymy na nasz naturalny paznokieć.

Jakie jest jego działanie i kiedy się go stosuje?

Primer odtłuszcza naszą płytkę paznokcia oraz zmienia jej pH , dzięki czemu zwiększa się przyczepność poszczególnych produktów – co z kolei wiąże się z przedłużeniem trwałości naszej stylizacji. Dzięki temu unikniemy odpryskiwania, i zapowietrzania się danego produktu.  Jest idealny w przypadku problematycznej płytki , tłustej. Częściowo zapobiega on powstaniu grzybów na płytce paznokcia. Primer stosujemy na przemytą cleanerem płytkę. 

Primer kwasowy czy bezkwasowy?

Na rynku kosmetycznym można spotkać dwa rodzaje primerów – kwasowy i bezkwasowy.

Primer bezkwasowy stosowany jest najczęściej, jest uniwersalny, posiada łagodną, bezwonną formułę, która nie szczypie i nie wywołuje podrażnień. Jest bezpieczny dla naszych paznokci. Po aplikacji preparat nie odparowuje, pozostawia lekko lepką warstwę. Jego głównym składnikiem jest octan etylu (ester etylowy kwasu octowego).

Primer kwasowy – jest to specjalistyczny preparat do paznokci, stosujemy go w przypadku tłustej płytki, a także wtedy gdy działanie primera bezkwasowego jest niewystarczające.Także w przypadku zmian hormonalnych mogą pojawić się problemy z trwałością stylizacji (głównie w przypadku chorób tarczycy) 

Należy tutaj pamiętać ,że będąc w ciąży warto zasięgnąć opinii swojego lekarza ginekologa odnośnie jego braku szkodliwości. 

Primer kwasowy posiada intensywny zapach, dlatego nie jest polecany osobom wrażliwym. W przypadku zalania skórek może pojawić się uczucie pieczenia lub podrażnienia. Primer ten po ok 60 s całkowicie odparowuje , zostawiając suchą warstwę. 

W okresie zimowym primer kwasowy może przyjąć postać kryształów, jest to spowodowane obniżeniem jego temperatury. przed zastosowaniem primera należy odczekać 3-4 h by primer znów przyjął temperaturę pokojową i znów stał się całkowicie płynny. Jest to zjawisko naturalne, związane z zawartością kwasu metaakrylowego w primerze. 

Primer kwasowy do akryli ,a bezkwasowy do żeli ? 

Na wielu stronach i forach możemy spotkać się z przekonaniem że primer kwasowy stosujemy do „metod suchych” – czyli do metody akrylowej i tytanowej.  Z kolei primer bezkwasowy stosujemy do „metod mokrych” czyli do metody żelowej i hybrydowej , a także do lakierów klasycznych. Jest to „twardy” podział stosowany głównie przez firmę NeoNail. 

Reszta producentów produktów do stylizacji paznokci uważa ,że odpowiedni primer stosujemy w zależności od naszej płytki. 

BONDER , BOND – co to jest ?

Możemy spotkać się także z określeniem bonder lub bond. Jest to produkt 2w1 – zawierający żel podkładowy oraz primer. Stosuje się w przypadku zwiększenia przyczepności żelu do naszej płytki. Należy nałożyć go na odtłuszczony paznokieć i utwardzić w lampie UV/LED.

Niestety możemy spotkać się z innymi preparatami mającymi te same właściwości co omówione powyżej. Przykładem tutaj jest firma Crystal Nails która wydała preparat Nail Prep –  jest to najzwyklejszy primer bezkwasowy. Takie działanie niestety wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Także określenie primera jako NON-ACID mówi nam o tym że mamy do czynienia z primerem bezkwasowym.

 

Od dłuższego czasu stosuję jedynie primery kwasowe. Ze względu na zmianę żelu z Base One od Silcare na żel Victoria Vynn, zmieniłam także primer. Nie zauważyłam żadnej różnicy. Oba primery mają podobny , dość nieprzyjemny gryzący zapach i potrafią tak samo podrażnić zalaną skórkę. 

 

Dodaj komentarz