Rapidografy NeoNail i tusze kreślarskie Koh i Noor [Recenzja]

Rapidograf to nic innego jak pisak kreślarski z bardzo cieńką końcówką – dostępny od grubości 0,18 mm. Najbardziej znaną firmą produkującą rapidografy jest Rystor. Dzięki niemu możemy sobie pozwolić na tworzenie bardzo precyzyjnych i misternych zdobień. 

Obecnie posiadam dwa rapidografy z NeoNail – czarny 0,18 i biały 0,35 oraz kilka tuszy Koh i Noor.

 

 

Proste, cienkie linie oraz drobne szczegóły w stylizacjach to z rapidografem to nic trudnego! Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Jednak należy pamiętać  o prawidłowym  używaniu. Najważniejszą kwestią jest jego dokładne umycie po każdorazowym użyciu – dzięki temu zapobiega się  zaschnięciu cieniutkiej końcówki pisaka. Trzeba pamiętać by umyć każdy element, nawet zbiorniczek z tuszem.

Rapidograf NeoNail produkowane są przez firmę Rystor. Zapłacimy za nie bagatela 39,90 zł/szt – gdzie taki sam rapidograf (już bez logo NeoNail) kosztuje ok 22 zł/szt. 

 

 

Podczas zdobień przechowuje rapidograf w kubeczku z letnią wodą ( spokojnie… tusz nie wycieknie) dzięki temu mam pewność że nie zaschnie.  Praktycznie rapidografy z NeoNail zaopatrzone są w malutkie zbiorniczki na górze zakrętki – tam wlewamy kilka kropel wody – jednak ja nie mam do tego zaufania. 

 

 

W przypadku uszkodzenia wkładu możemy zakupić nowy (ok 13 zł) – było tak w moim przypadku, gdy rapidograf spadł mi na podłogę i złamał swoją końcówkę.  

 

 

Na rynku dostępne jest 7 grubości wkładów do rapidografu – od 0,18 do 1,4 mm. oraz cała gama tuszy kreślarskich np firmy Koh i Noor ( ok 4 zł/szt). Tusze po wyschnięciu wystarczy zabezpieczyć topem i utwardzić w lampie tak jak zawsze. 

 

 

SPOSÓB UŻYCIA RAPIDOGRAFU
1.Wlej specjalny tusz do zbiorniczka w rapidografie. Max. do 1/2 zbiornika – najlepiej użyć do tego małej plastikowej pipetki (dostępna w aptece do zakrapiania oczu)
2.Na zmatowionym blokiem polerskim i przemytym Cleanerem lakierze hybrydowym możemy wykonać wzór rapidografem, a następnie zabezpiecz go Hard Top lub żelem finish. Takie postępowanie uchroni nas przed zapchaniem końcówki rapidografu warstwą dyspersyjną,  żelem bądź hybrydą. 

Po skończonej pracy umyj rapidograf wodą.
W tym celu wykręć część piszącą z rapidografu i włóż do pojemnika z ciepłą wodą na ok 5-10 minut. Na
koniec przepłucz część piszącą rapidografu pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody.

Jak uchronić rapidograf przed uszkodzeniem?

  • Nie dociskać mocno do powierzchni na której tworzymy wzór, może to doprowadzić do jego
    trwałego, mechanicznego uszkodzenia. Także każdy upadek może spowodować złamanie końcówki. 
  • Myć codziennie, po zakończonej pracy każdy jego element. Jeśli igła jest całkowicie zapchana możesz dodać odrobinę płynu do mycia naczyń do zbiornika z wodą, w którym namaczamy część piszącą. Może także pomóc przedmuchanie wkładu ,zalanie go gorącą wodą.
  • Malować po zmatowionej i odtłuszczonej powierzchni.

 

Przykładowe zdobienia z użyciem rapidografu:

 

 

 

 

Dodaj komentarz