Stemplowanie – mini poradnik

Stemplowanie nie jest takie trudne jak nam się wydaje… Na internecie można znaleźć mnóstwo poradników, każdy praktycznie inny… Każdy sam musi wybrać co jest dla niego odpowiednie.

Na rynku mamy dostępne mnóstwo rodzai stempli, zdrapek i blaszek. Stemple są gumowe,silikonowe, miękkie, twarde, małe, duże, przeźroczyste itd… Zdrapki są głównie plastikowe bądź z metalową końcówką (mogą rysować przez to blaszki) , a także wykonane z plastikowych kart ( takich jak karta bankomatowa) 

Moje zdrapki i stemple :

 

Dla mnie jednym z najlepszych stempli jest ten pierwszy przeźroczysty, bardzo miękki, silikonowy , średniej wielkości (2,8 cm).  W internecie jest mnóstwo rad, jak zmatowić stempel pilniczkiem, tak by lepiej odbijał wzór, niestety jest to zgubne działanie , bardzo szybko uszkodzimy go na tyle że nie będzie się do niczego nadawać. 

Szukając stempla idealnego zakupiłam dwa dodatkowe – duży przeźroczysty (4cm) oraz miękki mleczny (masa pozytywnych opinii). Przeźroczysty jest rewelacyjny, świetnie odbija nawet duże wzory.

Mleczny stempel także jest bardzo fajny, mięciutki, fajnie przenosi wzory, ale jednak wolę przeźroczyste… 

Jeśli chodzi o zdrapkę moja ulubiona wykonana jest z dawnej karty EKUZ 🙂 Fajna, poręczna i elastyczna, znakomicie zbiera nadmiar lakieru. 

Blaszki jak to blaszki, wszystkie doskonale się nadają, obojętnie czy są metalowe czy plastikowe, markowe czy też nie… Posiadam blaszki Konada, Born Pretty ,a także inne mniej znane – chińskie. Nie widzę w nich żadnej różnicy – poza ceną… 

 

Obecnie posiadam 27 specjalnych lakierów do stemplowania, 22 Kads’y oraz 3 Konad’y oraz 2 Born Pretty . Niestety w moim teście Lakier Konad vs Kads  – Lakiery niby znakomitej firmy Konad wypadły dużo gorzej…

 

 

Lakiery Kads kryją rewelacyjnie, są świetnie napigmentowane, nie śmierdzą, można szybko je usunąć zwykłym zmywaczem do paznokci. W swojej ofercie posiadają dwa typy lakierów – te w plastikowej buteleczce z rapidografem (32 kolory) oraz w klasycznej szklanej ( 25 kolorów). Są do kupienia głównie na Aliexpress –  kosztuje ok 5,20 zł /szt . Można je też kupić na allegro za bagatela 13,90 oraz 15,90 zl.

Zakupy na Aliexpress wcale nie są takie straszne, moje lakiery Kads szły ok 3-4 tygodni. Uważam ,że był to bardzo dobry zakup (kupiłam 12 kolorów),przetestowałam je i przez to zamówiłam kolejne 10 szt – by uzupełnić moją kolekcję. 

Mając coraz więcej blaszek i żeby ochronić je przed niepotrzebnym zarysowaniem się,  zakupiłam na Aliexpress etui Born Pretty  (patrz: Recenzja etui Born Pretty

 

 

Była już mowa o stemplach, zdrapkach, płytkach i lakierach, a teraz krótko i na temat co czym czyścic. Możemy spotkać się z opiniami ,że zmywacz jest dobry na wszystko… może i dobry jest ale na pewno nie na nasz stempel. Najlepiej do jego czyszczenia używać rolki do ubrań. Wystarczy przyłożyć kilka razy stempel, a warstwa klejąca zbierze nasz lakier, a także trudne do usunięcia pyłki (np. neonowe pigmenty) 

 

 

BY STEMPLOWANIE BYŁO PRZYJEMNE :

1.Zachowaj spokój, z czasem nabierzesz wprawy 🙂 Wzorki będą piękne…

2.Na początek wybierz zwykły silikonowy przeźroczysty stempel oraz starą kartę bankomatową.

3. Pamiętaj by wszystko szybko szczycić ( szczególnie płytki – zaschnięty lakier może nieodwracalnie zniszczyć wzór na blaszce)  Odpowiednio wcześniej przygotuj sobie miejsce pracy – miej w zasięgu ręki waciki, zmywacz, ręczniczki papierowe itd…

4. Nie czyść stempla zmywaczem, gdyż źle to wpłynie na jego stan. Używaj do tego rolki do ubrań. Znakomicie usunie lakier oraz pyłki ( patrz : stemplowanie pyłkami )

5. Nie próbuj zmatowić stempla pilnikiem, by lepiej odbijać wzór, zapewne go uszkodzisz. Jest to jedna z głupszych rad z jakimi można się spotkać. 

6. Testuj odbijanie wzorków na wzorniku, który uprzednio przemaluj kolorową hybrydą (+topem) – wzornik stanie się bardzo odporny na zmywacz do paznokci  – oszczędzi to też Twoje paznokcie. Mozna użyć do tego np. silikonowych mat (patrz : silikonowe maty

Po prostu baw się… 

Dodaj komentarz